Przesyłka paletowa co to jest?
Słownik pojęć

Przesyłka paletowa – co to jest?

Firmy kurierskie oferują różnego rodzaju usługi związane z dostarczaniem towarów. Jedną z nich jest przesyłka paletowa Co to jest dokładnie? Kiedy należy nadać paletę kurierem? Między innymi na te pytania odpowiemy w niniejszym tekście.

Wybór sposobu dostarczenia przesyłki

W sklepach internetowych, a także na Allegro mamy zawsze w zakładce dotyczącej dostawy kilka opcji do wyboru. Oczywiście najczęściej mowa o paczkomacie czy zwykłym transporcie za pomocą auta kierowanego przez kuriera. Jednak są takie sytuacje, kiedy może być tylko dostępna jest przede wszystkim przesyłka paletowa Co to jest za towar, który po zamówieniu będzie przywieziony tym sposobem?

Przesyłka paletowa – co to jest dokładnie?

Ta metoda to coś więcej niż standardowa przesyłka umieszczona na paletach dostawczych. Ma odpowiednią wagę, kształt, rozmiary, a także charakteryzuje się specjalnym pakowaniem. Jest przeznaczona głównie dla wielu firm, a czasem również dla pojedynczych osób prywatnych, które zamówiły sporo produktów danego typu.

W przypadku, gdy mamy do czynienia ze zleceniem, jakim jest przesyłka paletowa, ważnym elementem okażą się solidne, wykonane z drewna konstrukcje. Za ich pomocą cały transport odbędzie się szybciej i łatwiej. Jednak najbardziej istotne jest to, że paczka umieszczana jest na tzw. EURO palecie 120×80 cm. Tylko na niej można ustawić jeden albo więcej przedmiotów o bardzo dużej wadze i rozmiarach (aż do 1500 kg i ponad 2 metrów wysokości!). Chodzi o sprzęt RTV i AGD, a także nietypowe materiały budowlane, części samochodowe oraz delikatne przedmioty ceramiczne.

Odpowiednie zabezpieczenie

Przesyłka paletowa co to jest ogólnie? Poznaliśmy już odpowiedź na to ważne pytanie. Należy jeszcze dodać, że w jej przypadku niezbędne jest to, aby cały ładunek bardzo dobrze zabezpieczyć przed zarysowaniami czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Używa się w tym celu np. niezwykle mocnej i elastycznej folii stretch, której ma z zadanie przytwierdzić opakowanie do palety.

W firmie kurierskiej pracownicy nie mogą też zapomnieć o ustawieniu paczek na palecie w taki sposób, by nigdy nie wystawały one tuż poza kraniec konstrukcji. Najniżej muszą znaleźć się potężne kartony, a dopiero na nich lżejsze. Dlaczego? Dzięki takiemu rozwiązaniu tworzy się solidną piramidę. Przydadzą się także charakterystyczne, inne niż w autach, pasy bezpieczeństwa, które spowodują, że stan przesyłki będzie nienaruszony.

Co wpływa na koszt przesyłki paletowej?

Oczywiście, jak łatwo można się domyśleć, standardowa przesyłka jest dużo tańsza niż omawiana tutaj przesyłka paletowa Co to jest takiego to drugie rozwiązanie, wytłumaczyliśmy w poprzednim, początkowym akapicie, natomiast jeżeli mowa o koszcie przesyłki takiego rodzaju, to zależy ona od danej firmy kurierskiej. Zdarza się, że należy zapłacić za nią o wiele więcej niż za tą standardową.

Na szczęście często można natrafić na różne promocje i zniżki, ale jednocześnie trzeba uważnie czytać, czy nie ma dodatkowych opłat, gdy wymiary nie do końca będą się zgadzać. Właśnie dlatego najlepiej zamawiać ładunek mający spore gabaryty, ale regularny kształt albo więcej mniejszych materiałów przesłanych jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.